61 депутати  (ИТН) внесоха проект за промяна в Конституцията да отпадне забраната

...
61 депутати  (ИТН) внесоха проект за промяна в Конституцията да отпадне забраната
Коментари Харесай

Има такъв народ внесе проект, който да позволи депутати и министри да имат и чуждо гражданство

 61 депутати  (ИТН) внесоха проект за смяна в Конституцията да отпадне възбраната за непознато поданство за претендентите за народни представители.

Те оферират от член 65, алинея 1 от главния закон да бъде премахнат изразът " няма непознато поданство " и текстът да гласи следното: " За депутат може да бъде избиран български жител, който е навършил 21 години, не е подложен под забраняване и не изтърпява наказване отнемане от независимост ".

В претекстовете си от партията на пишат, че условието претендентите за депутати да са единствено български жители е било въведено в Конституцията без спор при второто гласоподаване на плана през 1991 година и няма ясни претекстове за какво се прави и отбраната на кои ползи го постанова.

" Изборите за народен парламент попадат напълно в компетентността на държавите-членки. В сходство с европейската процедура и поради обстоятелството, че условията за избиране на членове на Европейския парламент от Република България и на общински съветници и кметове не са уредени на конституционно равнище, при избори за членове на Европейския парламент от Република България и за общински съветници и кметове законодателят позволява право да бъдат избирани да имат и жители, които имат друго поданство. В множеството държави-членки на Европейския съюз липсва ограничаване на пасивното изборно право на съображение владение на друго поданство ", аргументират се от Има Такъв Народ.

От партията акцентират, че обществото има потребност от присъединяване в държавното ръководство на българи, натрупали обучение и опит, изключително в страни с по-стари и по-развити демократични обичаи.

Според член 154 от Конституцията правото на самодейност за изменение и допълнение на главния закон принадлежи на една четвърт от депутатите. Предложението се преглежда от Народното събрание не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след постъпването му.

Промените се одобряват с болшинство три четвърти от всички депутати на три гласувания в разнообразни дни. Ако предлагането получи по-малко от три четвърти, само че не по-малко от две трети от гласовете на всички народни представители, предлагането се слага за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане предлагането се приема, в случай че за него са дали своят вот не по-малко от две трети от всички народни представители.

Според Конституцията претендентите за министри би трябвало да дават отговор на условията за депутати.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР